aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store

Powtórka z polskiego - Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7
Zadanie 7.
Przeczytaj fragment utworu.

A ona słuchała w niepokoju, w zdziwieniu i zarazem tak, jakby słuchała głosu greckiej fletni lub cytry. Zdawało się jej chwilami, że Winicjusz śpiewa jakąś pieśń dziwną, która sączy się w jej uszy, porusza w niej krew, a zarazem przejmuje serce omdleniem, strachem i jakąś niepojętą radością... Zdawało jej się też, że on mówi coś takiego, co w niej już było poprzednio, ale z czego nie umiała sobie zdać sprawy. Czuła, że on w niej coś budzi, co drzemało dotąd, i że w tej chwili zamglony sen zmienia się w kształt coraz wyraźniejszy, bardziej upodobany i śliczny.

Tymczasem słońce przetoczyło się dawno za Tyber i stanęło nisko nad Janikulskim wzgórzem. Na nieruchome cyprysy padało czerwone światło – i całe powietrze było nim przesycone. Ligia podniosła swoje błękitne, jakby rozbudzone ze snu oczy na Winicjusza i nagle – w wieczornych odblaskach, pochylony nad nią, z prośbą drgającą w oczach, wydał się jej piękniejszy od wszystkich ludzi i od wszystkich greckich i rzymskich bogów, których posągi widywała na frontonach świątyń. On zaś objął z lekka palcami jej rękę powyżej kostki i pytał:

– Zali ty nie odgadujesz, Ligio, czemu ja mówię to tobie?...

Zadanie 7.1.
Podaj tytuł lektury obowiązkowej, z której pochodzi podany fragment.
.........................
Zadanie 7.2.
Czy relacje łączące bohaterów powyższego fragmentu są podobne do tych, które łączą Marcina Borowicza i Annę Stogowską? Uzasadnij swoje stanowisko.
.........................
.........................
Poprzednia strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności