Wskazówka:
Na początek...

Przeczytaj dokładnie treść zadania. Zauważ, że polecenie składa się z trzech podpunktów, tzw. „kropek”, które określają treść wiadomości, którą musisz napisać.

Twoja wypowiedź nie musi być bardzo długa, ale to, co napiszesz w każdej „kropce”, nie może ograniczać się do jednego albo dwóch wyrazów. Musisz rozwinąć swoją wypowiedź; staraj się napisać co najmniej 2 zdania na temat każdej „kropki”. Pamiętaj, że w „prawdziwym życiu” czytelnik Twojego e-maila, który jest napisany w języku angielskim, często nie zna języka polskiego, a tym bardziej nie ma pojęcia, o czym chciałeś(-aś) napisać. Na egzaminie sytuacja jest trochę inna – egzaminator zna polecenie, ale – sprawdzając pracę – sprawdza ją tak, jakby polecenia nie znał. Dlatego e-mail musisz napisać w taki sposób, aby osoba nieznająca polecenia w języku polskim, dokładnie wiedziała, o czym jest Twoja wypowiedź. Twoja praca musi zawierać jasny przekaz, informacje powinny się ze sobą łączyć logicznie, tworząc spójny tekst. Nie pisz e-maila tak, jakbyś pisał(-a) oderwane od siebie 3 pary zdań.

Zwróć uwagę, że pierwsze zdanie w e-mailu zostało już podane. Kontynuuj rozpoczętą myśl.

Kropki...

Na egzaminie możesz oczywiście zmyślać:), treść Twojej wiadomości nie musi być prawdziwa.

W mailu musisz wyjaśnić, dlaczego postanowiłeś(-aś) stworzyć stronę internetową szkoły. Powodów może być wiele, np. chciałeś(-aś) unowocześnić dotychczasową stronę, poprosił Cię o to nauczyciel informatyki, nauczyłeś(-aś) się nowego języka programowania – wybór należy do Ciebie. Najważniejsze jest, aby ten powód w e-mailu się pojawił i był opisany w taki sposób, aby można było uznać, że rozwinąłeś/rozwinęłaś swoją wypowiedź.

Następnie musisz opisać stworzoną przez siebie stronę. Tutaj ważną rolę odgrywają przymiotniki. Możesz stronę opisać pod względem wizualnym, np. kolorowa, nowoczesna, intuicyjna, lub napisać, jakie informacje i treści można na tej stronie znaleźć.

Ostatnim elementem polecenia jest opisanie reakcji Twoich znajomych na wiadomość, że to właśnie Ty przygotowałeś(-aś) tę stronę. Może to być opis reakcji kolegów/koleżanek lub sąsiadów, którzy widzieli Twoją stronę internetową i bardzo im się spodobała.

Wskazówki z przykładami

Jest bardzo wiele możliwości realizacji tego zadania. Pisząc taki tekst, pamiętaj, aby w każdym z trzech podpunktów rozwinąć swoją wypowiedź. Staraj się napisać np. 2 zdania na temat każdej „kropki” z polecenia. Pamiętaj też, żeby swoje zdania ładnie „łączyć”, tak aby czytelnik miał wrażenie, że czyta spójny tekst, a nie „zlepek” zdań.

Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie tego, co powinno znaleźć się w Twojej odpowiedzi oraz przykłady realizacji każdej „kropki” z polecenia – takie, w których piszący w ogóle nie odniósł się do zadania; takie, w których odniósł się do zadania, ale nie rozwinął swojej wypowiedzi; oraz takie, w których odniósł się do zadania i rozwinął swoją wypowiedź.


Podpunkt z polecenia: Wyjaśnij, dlaczego postanowiłeś(-aś) przygotować tę stronę.

Wymagania: W poleceniu jest słowo „dlaczego” – zatem musisz podać powód, dla Wymagania którego przygotowałeś(-aś) stronę internetową. Powód możesz po prostu wymyślić.

„Nie odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

I built a new website.
My school has a new website.

„Odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

I created a website on the Internet. I wanted to be a blogger.
I built this website because I wanted to become popular.
I designed this website because I wanted to get an A.

„Odniósł się i rozwinął” (przykładowe wypowiedzi)

I designed this website because the last one wasn’t too good and I couldn’t find information.
I designed a school website because it was a great opportunity to improve my skills.
My teacher asked me to prepare a new website for school. She told me she’d give me a good mark.


Podpunkt z polecenia: Opisz stronę internetową, którą przygotowałeś(-aś).

Wymagania: Ponieważ masz stworzyć opis, istotne jest, aby to, co napiszesz, zawierało określenia odnoszące się do strony internetowej, np. jej wyglądu, zawartości treściowej, usytuowania poszczególnych elementów na stronie i jej funkcjonowania. Podanie adresu strony nie jest elementem opisu:)

„Nie odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

This is a website.
We have a new website.

„Odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

The website is blue.
The new web page is simple.

„Odniósł się i rozwinął” (przykładowe wypowiedzi)

On the website there are poems. The site is really great.
I prepared a great website with lots of pictures and information about my school.


Podpunkt z polecenia: Napisz, jak zareagowali Twoi znajomi na wiadomość że to właśnie Ty przygotowałeś (-aś) tę stronę.

Wymagania: Masz opisać czyjeś reakcje, a zatem może opisać np. emocje znajomych, działania/czynności znajomych, wyrażenie opinii przez znajomych, tak długo jak jasne jest, że to, co napisałeś(-aś) było albo jest reakcją na stworzenie strony właśnie przez Ciebie.

„Nie odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

They like such things.
I talked to my friends.

„Odniósł się” (przykładowe wypowiedzi)

My friends like my website.
My schoolmates said it is great.

„Odniósł się i rozwinął” (przykładowe wypowiedzi)

My teacher told me I’m very creative. He told me it can be my job.
All my friends like this site and are proud of me.
Powrót do pytań